Рабочий на электромобиле моет пол в Главном пресс-центре перед зимними Олимпийскими играми 2022 года в Пекине - Sputnik Moldova, 1920
Olimpiada de la Beijing - 2022
Citiți, ascultați și urmăriți cele mai interesante știri, reportaje, galerii foto, comentarii în exclusivitate de la Jocurile Olimpice de Iarnă Beijing - 2022.

Hocheiștii ruși au învins echipa Danemarcei la Jocurile Olimpice de la Beijing

© Sputnik / Григорий Сысоев / Accesați arhiva multimediaHochei, meciul Rusia - Danemarca
Hochei, meciul Rusia - Danemarca - Sputnik Moldova, 1920, 16.02.2022
Echipa națională de hochei a Rusiei a învins Danemarca cu scorul de 3:1 și a ajuns în semifinalele Jocurilor Olimpice-2022 de la Beijing
CHIȘINĂU, 16 feb – Sputnik. Echipa rusă de hochei a învins echipa daneză și s-a calificat în semifinalele competiției de hochei la Jocurile Olimpice 2022 de la Beijing.
Meciul din sferturile de finală s-a încheiat cu scorul 3:1 (1:0, 1:1, 1:0). Golurile echipei ruse au fost marcate de Vadim Șipacev (minutul 14), Nikita Nesterov (minutul 35) și Veaceslav Voinov (minutul 56). Danezii au marcat prin Frans Nielsen (minutul 23).
Următorul adversar al rușilor va fi cunoscut mai târziu, miercuri, după meciurile Finlanda - Elveția și Suedia - Canada.
Semifinalele vor avea loc vineri. Echipa rusă este actuala campioană olimpică. În finala Jocurilor din 2018 de la Pyeongchang, Coreea de Sud, echipa națională a Rusiei i-a învins pe germani. Acum sportivii ruși au în total patru medalii de aur, șapte de argint și nouă de bronz, ocupând locul nouă în clasament. Lideri sunt Norvegia, Germania și Statele Unite.