Участники соревнований по академической гребле во время заезда на XXV Летних Олимпийских играх в Барселоне  - Sputnik Moldova, 1920

Rafael Nadal a câștigat Australian Open 2022

© AFP 2024 / PAUL CROCKRafael Nadal
Rafael Nadal - Sputnik Moldova, 1920, 30.01.2022
Rafael Nadal devine cel mai titrat jucător de tenis al tuturor timpurilor, după ce a câștigat duminică titlul de campion al Australian Open.
CHIȘINĂU, 30 ian - Sputnik. Rafael Nadal în vârstă de 35 de ani, locul 5 ATP, a câștigat Australian Open 2022, după victoria în cinci seturi în fața rusului Daniil Medvedev (25 de ani, 2 ATP), scor 2-6, 6-7 (2), 6-4, 6-4, 7-5.
Meciul a durat cinci ore și 24 de minute. În premieră, Rafael Nadal revine de la 0-2 la seturi în finala unui turneu de Grand Slam. În plus, a fost a doua cea mai lungă finală de Grand Slam din istorie.
Rafael Nadal a reușit 69 de lovituri câștigătoare și a comis 68 de erori neforțate. Daniil Medvedev a reușit 76 de lovituri câștigătoare și a comis 52 de erori neforțate.
Nadal obţine al doilea său triumf la Australian Open după cel din 2009.