Участники соревнований по академической гребле во время заезда на XXV Летних Олимпийских играх в Барселоне  - Sputnik Moldova, 1920

Republica Moldova s-a ales cu o medalie de argint la Campionatul European din Germania

Алина Стремоус - Sputnik Moldova, 1920, 27.01.2022
Biatlonista Alina Stremous a cucerit medalia de argint la Campionatul European din Germania.
CHIȘINĂU, 27 ian - Sputnik. Biatlonista Alina Stremous a adus argintul Republicii Moldova. Ea a cucerit medalia la Campionatul European din Germania la cursa individuală de 15 kilometri cu rezultatul 44:35.
Alina Stremous a fost întrecută cu 12 secunde de rusoaica Evghenia Burtasova. Potrivit Comitetul Național Olimpic și Sportiv, podiumul a fost completat de o altă reprezentantă a Rusiei, Natalia Gherbulova.
Este de menționat că Alina Stremous va debuta la Jocurile Olimpice de la Beijing pe 5 februarie în cursa de Mixed Relay. Tot în această zi vor concura și ceilalți trei biatloniști ai Republicii Moldova: Mihail Usov, Maxim Makarov și Alla Gylenko.
Amintim că sportiva rusă Alina Stremous a decis să joace pentru naționala Moldovei în anul 2020, în același timp, ea a primit și cetățenia Republicii Moldova.