Участники соревнований по академической гребле во время заезда на XXV Летних Олимпийских играх в Барселоне  - Sputnik Moldova, 1920

EURO 2020: Victorie fulminantă a Italiei

© REUTERS / MICHAEL REGANVictoria Italiei la EURO 2020
Victoria Italiei la EURO 2020 - Sputnik Moldova, 1920, 12.07.2021
Echipele de fotbal ale Angliei și Italiei au ajuns să se dueleze în finala Campionatului European de Fotbal UEFA EURO 2020.
CHIȘINĂU, 12 iul - Sputnik. Naţionala Italiei este noua campioană europeană, după ce a învins echipa Angliei cu scorul de 3-2 la loviturile de departajare. Meciul s-a jucat duminică seara, pe Stadionul Wembley din Londra, în finala EURO 2020.
Футболист сборной Англии после гола в матче против Дании на Евро-2020  - Sputnik Moldova, 1920, 08.07.2021
Anglia s-a calificat în finala UEFA EURO 2020 - imagini memorabile
Italia și Anglia s-au calificat în finală după victoriile din semifinale. Anglia a învins Danemarca, iar Italia s-a impus în fața Spaniei.

Rezultatul meciului Anglia - Italia, finala EURO 2020

Scorul meciului în repriza a doua este de 1:1 (min 90)
Au urmat două reprize a câte 15 minute, scorul a rămas egal. Au urmat lovituri de departajare.
Italia a învins cu 3:2 la loviturile de departajare, devenind campioană europeană!

Finala EURO 2020: Rezultatul reprizei I

Min. 2: GOL ANGLIA! Luke Shaw deschide scorul pentru Anglia. Reprezentativa britanică deschide scorul după o un contraatac de manual, pornit de Harry Kane și continuat de Kieran Trippier, care a centrat perfect pentru Luke Shaw, a cărui execuție la colțul scurt l-a lăsat fără replică pe Gianluigi Donnarumma. Golul lui Luke Shaw, reușit după doar un minut și 56 de secunde, este cel mai rapid din istoria finalelor de Campionat European.

Finala EURO 2020: Rezultatul reprizei II

Min. 67: GOOL ITALIA! Leonardo Bonucci restabilește egalitatea la Londra. Fundașul lui Juventus reia în poartă balonul resping in extremis de Jordan Pickford după execuția lui Marco Verratti.

Rezultatul meciurilor din sferturile de finală la EURO 2020

Elveția - Spania, meci încheiat cu victoria de 1:1 (3:1 la loviturile de departajare) selecționatei Spaniei
Belgia - Italia, meci în care Italia a învins cu 1:2
Cehia - Danemarca, partidă câștigată de Danemarca cu scorul de 1:2
Ucraina - Anglia, meci câștigat de Anglia cu scorul de 0:4
Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>