Anglia s-a calificat în finala UEFA EURO 2020 - imagini memorabile

Abonare
Anglia s-a calificat în finala UEFA EURO 2020 - imagini memorabile Anglia s-a calificat în finala UEFA EURO 2020 - imagini memorabile
Selecționata Angliei a învins-o pe cea a Danemarcei în jocul din semifinala Campionatului european de fotbal Euro 2020, care s-a desfășurat miercuri seara pe stadionul Wembley din Londra.
   Принц Уильям и герцогиня Кембриджская с сыном, празднуют победу в футбольном матче ЕВРО-2020 на стадионе Уэмбли в Лондоне  - Sputnik Moldova, 1920, 07.07.2021
Sport
Celebrități și oficiali de stat, la Campionatul European de fotbal 2020
Anglia a învins Danemarca cu scorul de 2:1 în minutele de prelungiri, în meciul din cea de-a doua semifinală din cadrul UEFA EURO 2020.
Scorul după cele două reprize de joc de câte 90 de minute a fost de 1:1, motiv pentru care partida de fotbal a fost prelungită cu încă două reprize a câte 15 minute. Nu s-a ajuns la loviturile de departajare, întrucât Anglia a marcat din penalty un gol împotriva selecționatei Danemarcei.
În prelungiri, în minutul 102, arbitrul olandez Danny Makkeli a dictat extrem de ușor penalti la o intervenție a lui Joackim Maehle asupra lui Raheem Sterling. A fost cerut și verdictul VAR, dar decizia a fost păstrată.
Eroul meciului, portarul danez Kasper Schmeichel a respins, dar în față, iar Harry Kane a trimis mingea în poartă.
Aseară și în primele ore ale dimineții a fost haos pe străzile din Londra, dar și din alte orașe, după ce Anglia s-a calificat pentru prima dată în istorie în finala Campionatului European
Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>
Privește Video și ascultă Radio Sputnik Moldova
© REUTERS / Laurence Griffiths Fotbaliști ai echipei Angliei după golul în meciul împotriva Danemarcei la Euro 2020
Fotbaliști ai echipei Angliei după golul în meciul împotriva Danemarcei la Euro 2020 - Sputnik Moldova
1/15
© REUTERS / Henry Nicholls Suporteri ai naționalei Angliei după meciul lor împotriva Danemarcei la Euro 2020, Londra
Suporteri ai naționalei Angliei după meciul lor împotriva Danemarcei la Euro 2020, Londra - Sputnik Moldova
2/15
© REUTERS / Liselotte Sabroe / Ritzau ScanpixFotbalist al naționalei Danemarcei după înfrângerea în semifinala Euro 2020
Fotbalist al naționalei Danemarcei după înfrângerea în semifinala Euro 2020 - Sputnik Moldova
3/15
Fotbalist al naționalei Danemarcei după înfrângerea în semifinala Euro 2020
© REUTERS / Frank Augstein Premierul britanic Boris Johnson împreună cu soția sa la meciul Anglia-Danemarca în semifinala Euro 2020
Premierul britanic Boris Johnson împreună cu soția sa la meciul Anglia-Danemarca în semifinala Euro 2020 - Sputnik Moldova
4/15
© REUTERS / Justin TallisFotbalist al echipei Angliei după golul în meciul împotriva Danemarcei la Euro 2020
Fotbalist al echipei Angliei după golul în meciul împotriva Danemarcei la Euro 2020 - Sputnik Moldova
5/15
© AFP 2024 / Carl RecineFotbalist al echipei Angliei în timpul meciului împotriva Danemarcei la Euro 2020
Fotbalist al echipei Angliei în timpul meciului împotriva Danemarcei la Euro 2020 - Sputnik Moldova
6/15
© AP Photo / Justin TallisPortarul naționalei Angliei în timpul golului marcat de Danemarca la UEFA EURO 2020
Portarul naționalei Angliei în timpul golului marcat de Danemarca la UEFA EURO 2020 - Sputnik Moldova
7/15
© REUTERS / Henry NichollsSuporteri ai naționalei Angliei după meciul lor împotriva Danemarcei la Euro 2020, Londra
8/15
© AFP 2024 / Andy Rain Fotbaliști ai echipelor Angliei și Danemarcei în timpul meciului de la Euro 2020
Fotbaliști ai echipelor Angliei și Danemarcei în timpul meciului de la Euro 2020 - Sputnik Moldova
9/15
© REUTERS / Frank AugsteinAntrenorul naționalei Angliei, Gareth Southgate, în timpul meciului Anglia-Danemarca la UEFA Euro 2020
Antrenorul naționalei Angliei, Gareth Southgate, în timpul meciului Anglia-Danemarca la UEFA Euro 2020 - Sputnik Moldova
10/15
© REUTERS / Andy RainFotbalist al echipei Angliei după victoria la Euro 2020 în meciul împotriva Danemarcei
Fotbalist al echipei Angliei după victoria la Euro 2020 în meciul împotriva Danemarcei - Sputnik Moldova
11/15
© REUTERS / Justin TallisFotbaliști ai echipelor Angliei și Danemarcei în timpul meciului de la Euro 2020
12/15
© REUTERS / Paul Ellis Fotbaliști ai echipei Angliei după golul în meciul împotriva Danemarcei la Euro 2020
13/15
© AP Photo / Laurence GriffithsFotbaliști ai echipelor Angliei și Danemarcei în timpul meciului de la Euro 2020
14/15
© AP Photo / Justin TallisFotbaliști ai echipelor Angliei și Danemarcei în timpul meciului de la Euro 2020