Selecționata Moldovei obține primul punct în Liga Națiunilor

© Facebook / Federația Moldovenească de FotbalСборная Молдовы по футболу
Сборная Молдовы по футболу - Sputnik Moldova
Reprezentativa de fotbal a Moldovei a debutat cu o remiză în noua ediție a Ligii Națiunilor. Elevii antrenați de turcul Engin Firat au terminat la egalitate cu Kosovo, scor 1-1. Partida s-a jucat la Parma pentru că Moldova nu recunoaște independența statului Kosovo.

Матч между Молдовой и Люксембургом в Лиге Наций - Sputnik Moldova
FOTBAL - Moldova găzduiește Kosovo la Parma! Engin Firat: ”Vrem să fim surpriza grupei”
CHIȘINĂU, 3 sept – Sputnik, Ștefan Ursu. Atacantul echipei Vitebsk, Ion Nicolăescu a deschis scorul în minutul 20, iar mijlocașul lui Zurich, Benjamin Kololli a egalat în minutul 71. Engin Firat a folosit următorii jucători: Koșelev, Reabciuk, Mudrac, Armaș (c), Posmac, Ioniță, Carp (Epureanu 71), Caimacov (Cociuc 56), Nicolăescu, Plătica, Rață (Marandici 81).

În celălalt meci al grupei, Slovenia și Grecia s-au despărțit nedecis, scor 1-1. Pe 6 septembrie, Moldova va juca în deplasare cu Slovenia.

În alte partide s-au înregistrat rezultatele: Germania – Spania 1-1, Ucraina – Elveția 2-1 și Rusia – Serbia 3-1.