Judocanii moldoveni au triumfat în Bosnia și Herțegovina

© Photo : Facebook / Valeriu DuminicaEuropean Cup Junior
European Cup Junior - Sputnik Moldova
Judocanii moldoveni au cucerit trei medalii la turneul „Junior European Cup".

CHIȘINĂU, 26 mart — Sputnik. Evoluție spectaculoasă a judocanilor moldoveni la turneul „Junior European Cup", care s-a desfășurat în orașul Sarajevo, Bosnia și Herțegovina. Sportivul din Hâncești Ion Nacu a cucerit medalia de aur în categoria de până la 73 de kilograme. Acesta a obținut patru victorii, iar în finală l-a învins pe conaționalul nostru Victor Sterpu, care a urcat pe treapta a doua a podiumului.

O evoluție frumoasă la această competiție a avut și judocanul Cătălin Marian. Acesta a câștigat patru lupte și a reușit să cucerească medalia de argint în categoria de până la 66 de kilograme.

Adrian Costru și Eugen Matveiciuc, care sunt în categorii diferite, au ocupat locul cinci la Sarajevo, iar Adil Osmanov și Vadim Zaharia, tot în diferite categorii, locul șapte.