Comentariile experților, puncte de vedere în probleme de actualitate, opinii controversate – în podcasturile și emisiunile Sputnik Moldova

Aur pentru Republica Moldova la Campionatul European de Lupte

© fb.com/nichita.anastasia.3Anastasia Nichita (centru)
Anastasia Nichita (centru) - Sputnik Moldova
Abonare
Republica Moldova a obținut aurul la Campionatul European de Lupte rezervat juniorilor, care s-a desfășurat în România.

Cu doua luni înaintea celei mai importante competiții din lume, Jocurile Olimpice de la Rio, Bucureștiul a fost gazda unui concurs de elită, Campionatul European de Lupte, rezervat juniorilor. Timp de o săptămână, între 21.06.2016 și 26.06.2016, sportivii celor trei stiluri, greco-romane, libere și lupte feminine, au oferit un spectacol de certă calitate. La această prestigioasă competiție, moldoveanca Anastasia Nichita a obținut medalia de aur la categoria de 55 de kg.

Mai multe detalii aflați din interviul realizat în exclusivitate pentru studioul radio Sputnik Moldova de atașatul olimpic, jurnalistul sportiv Nicolae Buceațchi, cu Campioana europeană Anastasia Nichita și unul dintre antrenorii acesteia, Tudor Cârlan.

Autor: Cristina Danuța