https://md.sputniknews.com/20260623/vance-a-spus-ca-este-nedumerit-de-abordarea-iranului-in-negocierile-cu-sua-76818624.html
Vance a spus că este nedumerit de abordarea Iranului în negocierile cu SUA
Vance a spus că este nedumerit de abordarea Iranului în negocierile cu SUA
Sputnik Moldova
Vance s-a plâns că a fost derutat de abordarea Iranului în negocierile cu SUA. 23.06.2026, Sputnik Moldova
2026-06-23T15:50+0300
2026-06-23T15:50+0300
2026-06-23T15:50+0300
internațional
j.d. vance
iran
sua
negocieri
https://cdnn1.img.md.sputniknews.com/img/07e9/09/1d/66976803_0:0:3072:1728_1920x0_80_0_0_7a5ca07aa1eaa258bfc71a5a7e50cd69.jpg
WASHINGTON, 23 iunie –Sputnik. Vicepreședintele american J.D. Vance s-a plâns luni că este nedumerit de abordarea Iranului în negocierile cu Washingtonul.Vance, în special, a subliniat cum, în timpul negocierilor purtate în Elveția, părțile au avut o primă întâlnire, după care „s-a iscat o adevărată furtună pe rețelele de socializare”.Rezumând rezultatele discuțiilor anterioare, Vance și-a exprimat încrederea că întâlnirile părților din ultimele două zile au decurs cu adevărat bine.Pe 21 iunie, Iranul și Statele Unite au purtat discuții la Bürgenstock, Elveția, cu participarea țărilor mediatoare, Pakistan și Qatar. Luni dimineață, delegația iraniană a părăsit Elveția spre Teheran. Purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Ismail Baghaei, a anunțat progresele înregistrate în discuțiile cu Statele Unite în Elveția.
iran
sua
Sputnik Moldova
media@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2026
Sputnik Moldova
media@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Știri
ro_MD
Sputnik Moldova
media@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdnn1.img.md.sputniknews.com/img/07e9/09/1d/66976803_12:0:2743:2048_1920x0_80_0_0_72572ce43fdbbd84c25ec6de305f63c6.jpgSputnik Moldova
media@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
j.d. vance, iran, sua, negocieri
j.d. vance, iran, sua, negocieri
Vance a spus că este nedumerit de abordarea Iranului în negocierile cu SUA
Vance s-a plâns că a fost derutat de abordarea Iranului în negocierile cu SUA.
WASHINGTON, 23 iunie –Sputnik. Vicepreședintele american J.D. Vance s-a plâns luni că este nedumerit de abordarea Iranului în negocierile cu Washingtonul.
„Am petrecut mult timp având de-a face cu iranienii în ultimele luni. Uneori îi găsesc ca negociatori extrem de confuzi”, a declarat vicepreședintele
american reporterilor după o întâlnire cu reprezentanții Republicii Islamice din
Elveția.
Vance, în special, a subliniat cum, în timpul negocierilor purtate în Elveția, părțile au avut o primă întâlnire, după care „s-a iscat o adevărată furtună pe rețelele de socializare”.
„Toată lumea spunea că iranienii vor pleca acum, dar am ajuns să vorbim cu ei probabil încă nouă ore”, a spus vicepreședintele.
Rezumând rezultatele discuțiilor anterioare, Vance și-a exprimat încrederea că întâlnirile părților din ultimele două zile au decurs cu adevărat bine.
Pe 21 iunie, Iranul și Statele Unite au purtat discuții la Bürgenstock, Elveția, cu participarea țărilor mediatoare, Pakistan și Qatar. Luni dimineață, delegația iraniană a părăsit Elveția spre Teheran. Purtătorul de cuvânt al Ministerului iranian de Externe, Ismail Baghaei, a anunțat progresele înregistrate în discuțiile cu Statele Unite în Elveția.