https://md.sputniknews.com/20260623/olga-cebotari-anunta-iesirea-din-componenta-comitetului-executiv-al-partidului-socialist-76814206.html
Olga Cebotari anunță ieșirea din componența comitetului executiv al Partidului Socialist
Olga Cebotari anunță ieșirea din componența comitetului executiv al Partidului Socialist
Sputnik Moldova
Deputata rămâne în partid, dar părăsește organul de conducere. 23.06.2026, Sputnik Moldova
2026-06-23T08:15+0300
2026-06-23T08:15+0300
2026-06-23T08:15+0300
politică
olga cebotari
https://cdnn1.img.md.sputniknews.com/img/07e4/0b/09/32387818_0:0:2909:1637_1920x0_80_0_0_50d2d49a22dd27eaf5404fcda66c4354.jpg
CHIȘINĂU, 23 Iunie – Sputnik. Olga Cebotari, deputată din partea Partidului Socialiștilor (PSRM), a anunțat că se retrage din Comitetul Executiv al partidului, din care făcea parte din 2023.Potrivit acesteia, ea se retrage din cauza recentei decizii privind extinderea organului de conducere al PSRM. Cebotar a subliniat că nu are nicio pretenție față de actuala componență a comitetului executiv, ci doar față de modul în care a fost luată decizia – fără o dezbatere deschisă.Ea a adăugat că extinderea acestui aparat a fost pregătită fără participarea și fără informarea celorlalți membri ai comitetului executiv, fără o justificare clară a necesității unei astfel de măsuri și fără o discuție deschisă între colegi.Anterior, PSRM a anunțat că, în cadrul ședinței Consiliului Republican al partidului, s-a modificat componența comitetului executiv. În acesta au fost incluși deputații Zinaida Grecean și Bogdan Țîrdea.
Sputnik Moldova
media@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
2026
Sputnik Moldova
media@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
Știri
ro_MD
Sputnik Moldova
media@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
https://cdnn1.img.md.sputniknews.com/img/07e4/0b/09/32387818_178:0:2909:2048_1920x0_80_0_0_b8710e9315c297fcffeb688975371f81.jpgSputnik Moldova
media@sputniknews.com
+74956456601
MIA „Rossiya Segodnya“
olga cebotari
Olga Cebotari anunță ieșirea din componența comitetului executiv al Partidului Socialist
Deputata rămâne în partid, dar părăsește organul de conducere.
CHIȘINĂU, 23 Iunie – Sputnik. Olga Cebotari, deputată din partea Partidului Socialiștilor (PSRM), a anunțat că se retrage din Comitetul Executiv al partidului, din care făcea parte din 2023.
Potrivit acesteia, ea se retrage din cauza recentei decizii privind extinderea organului de conducere al PSRM. Cebotar a subliniat că nu are nicio pretenție față de actuala componență a comitetului executiv, ci doar față de modul în care a fost luată decizia – fără o dezbatere deschisă.
„Această demisie se referă exclusiv la statutul meu de membru al comitetului. Rămân membru al Partidului Socialiștilor și deputat al fracțiunii PSRM, și voi continua să îmi desfășor activitatea în calitate de șef al departamentului de relații externe și al departamentului pentru femei al partidului”, a subliniat Cebotari pe rețelele sociale.
Ea a adăugat că extinderea acestui aparat a fost pregătită fără participarea și fără informarea celorlalți membri ai comitetului executiv, fără o justificare clară a necesității unei astfel de măsuri și fără o discuție deschisă între colegi.
Anterior, PSRM a anunțat că, în cadrul ședinței Consiliului Republican al partidului, s-a modificat componența comitetului executiv. În acesta au fost incluși deputații Zinaida Grecean și Bogdan Țîrdea.