Internațional
Urmăriți site-ul Sputnik Moldova pentru a fi la curent cu noile evoluții în politica internațională și relațiile dintre țări.

Jocurile BRICS: Rusia a câștigat 26 de medalii de aur și a ocupat primul loc în clasament

© Sputnik / Sergey Bobylev / Accesați arhiva multimediaИгры БРИКС. Золотая медаль
Игры БРИКС. Золотая медаль - Sputnik Moldova, 1920, 14.06.2024
În clasamentul general al Jocurilor BRICS, în urma rezultatelor a două zile de competiție, Rusia este încă în frunte.
CHIȘINĂU, 14 iunie – Sputnik. Sportivii ruși au câștigat 26 de medalii de aur în cele două zile ale Jocurilor BRICS care au început la Kazan.
Joi și vineri, echipa rusă a câștigat 26 de medalii de aur, 12 de argint și șapte de bronz. Gazdele competiției ocupă primul loc în clasamentul pentru medalii. Locul doi este ocupat de echipa belarusă (5-12-9), al treilea – de echipa chineză (3-3-0).
Jocurile BRICS au loc în perioada 12-24 iunie la Kazan. La competiție participă aproximativ cinci mii de sportivi din peste 90 de țări ale lumii, ei vor concura pentru 387 de seturi de medalii.
La Jocurile BRICS participă și sportivi din Moldova. Zece sportivi vor concura pentru medalii în trei sporturi: lupte cu centură, sambo și lupte koresh.