Участники соревнований по академической гребле во время заезда на XXV Летних Олимпийских играх в Барселоне  - Sputnik Moldova, 1920

Victorie pentru Halep: a câștigat primul turneu al anului

© AFP 2024 / MIKE FREYSimona Halep
Simona Halep - Sputnik Moldova, 1920, 09.01.2022
Jucătoarea româncă de tenis a câștigat turneul WTA 250 Melbourne Summer Set 1, în fața rusoaicei Veronica Kudermetova, locul 31 WTA şi cap de serie numărul 3, cu 6-2, 6-3.
BUCUREȘTI, 9 ian – Sputnik, Georgiana Arsene. Simona Halep, cap de serie numărul 2 și locul 20 mondial a reușit să câștige turneul WTA 250 Melbourne Summer Set 1. Românca a învins-o pe rusoaica Veronica Kudermetova, locul 31 WTA și cap de serie numărul 3.
Halep s-a impus cu 6-2, 6-3.
În meciul de duminică, 9 ianuarie 2022, Halep, încurajată de numeroși suporteri care se aflau în tribunele Rod Laver Arene, a făcut un prin set foarte bun. Românca a reușit să își domine în mod clar adversara.
Kudermetova, în vârstă de 24 de ani, a început agresiv, cu lovituri puternice şi a reuşit să facă primul break al meciului în ghemul al treilea, după ce Halep a condus cu 40-15.
De la 1-2, Simona a evoluat aproape fără greşeală, dictând tot jocul cu eficienta ei lovitură de rever, fie în diagonală, fie în lungul liniei. A lungit punctele, aşa cum îi place şi a obligat-o de multe ori pe adversară să greşească, scrie stiripesurse.ro.
Jucătoarea româncă a câştigat cinci ghemuri la rând şi a încheiat setul cu 6-2, după 24 de minute.
Setul secund a fost început slab de către Simona Halep, fiind chiar la un pas să fie condusă cu 3-0, dar Kudermetova a irosit trei mingi de break la 2-0 şi Halep a profitat, revenind în set.
La rândul său, rusoaica a acuzat ratarea din ghemul al treilea şi a jucat din ce în ce mai slab, greşind mingi uşoare. Abia la 2-3 a mai pus un ghem pe tabelă, cu serviciul. A fost ultima ei interacţiune cu tabela de marcaj. Și aceasta pentru că Simona Halep nu a mai cedat nimic până la final şi a câştigat cu 6-3, după o oră şi 14 minute.
Salata „Olivier” - Sputnik Moldova, 1920, 05.01.2022
Societate
Detox după sărbători: Greșelile pe care le comit multe femei - cum îți revii în formă
Cele două jucătoare au mai fost adversare de două ori, însă românca a reușit de fiecare dată să se impună.
După turneul de la Melbourne, Halep, fost lider WTA, va urca pe locul 15 WTA.
Potrivit unor declarații făcute înaintea acestor sezon de Halep, obiectivul său pentru 2022 este acela de a reveni în top 10 WTA. Acum, ea se află la 700 de puncte distanță de obiectiv.
Pentru calificarea în finală, Halep va fi recompensată cu un premiu de 18.037 de dolari și cu 180 de puncte WTA. Câştigătoarea trofeului va primi 31.000 de dolari şi 280 de puncte WTA.
Simona Halep a câştigat ultimul trofeu la 21 septembrie 2020, la Roma.