Radu Albot a câștigat turneul de tenis din Franța învingând sportivul din Cehia

© AP Photo / Andy BrownbillRadu Albot
Radu Albot - Sputnik Moldova, 1920, 21.11.2021
Abonare
În timpul turneului de tenis din Franța, Albot l-a eliminat pe primul cap de serie spaniol Feliciano Lopez.
CHIȘINĂU, 21 nov - Sputnik. Jucătorul de tenis moldovean Radu Albot (locul 137 în clasamentul ATP) l-a învins duminică pe atletul ceh Jiri Lechechka (locul 159 în clasamentul ATP) în finala turneului de categoria Challenger din Franța.
Meciul a durat 1 oră 28 de minute și s-a încheiat cu victoria în două seturi a lui Albot - 6: 2, 7: 6 (7: 5).
Pentru câștigarea turneului, Albot va primi 12.250 de euro și 100 de puncte pentru ratingul ATP.
Săptămâna viitoare, sportivul moldovean urmează să participe la turneul din seria Challenger din capitala Bahrainului.
Albot este primul tenismen moldovean din istorie care a ajuns la Jocurile Olimpice în 2016 și a ajuns până în turul doi al acestor competiții, unde a pierdut în fața croatului Marin Cilic, care la acea vreme ocupa locul 14 în clasamentul ATP.
Albot este în prezent pe locul 137 în clasamentul ATP la simplu și pe locul 163 la dublu.