Emisiunea „Sputnik Matinal” cu Dumitru Chitoroagă și Andrei Porubin.

Invitații emisiunii matinale de astăzi sunt: Aureliu Batrînac, chirurg cardiovascular, doctor în științe medicale, conferențiar, interpreta Vlada Vitoroi-Kraevskaia, Ion Testemițanu, fotbalist și antrenor.
De Ziua Mondială a Inimii discutăm cu Aureliu Batrînac, chirurg cardiovascular, medicul cu peste 4000 de operații la activ, doctor în științe medicale, conferențiar, cercetător, cel care a primit Premiul Național în 2018 pentru inovații și activitate de excepție în domeniul chirurgiei inimii și promovarea imaginii Republicii Moldova. Aureliu Batrînac a declarat: ” Sunt peste 30 de ani în discuții cu inimile, și nu întotdeauna cu cele sănătoase, dar am aflat foarte multe de la inimile bolnave. Am optat întotdeauna pentru pacienți, pentru țară.” Ce face și care îi sunt preocupările de ultimă oră ne vorbește interpreta de operă Vlada Vitoroi-Kraevskaia. Campioana Moldovei reușește o victorie istorică pe stadionul Santiago Bernabeu: 2-1 cu Real Madrid, în etapa a 2-a a fazei grupelor UEFA Champions League!!! Sheriff a deschis scorul și a plecat în avantaj la pauză, însă a fost egalată din lovitură de la 11 metri în repriza secundă. Tiraspolenii au marcat golul victoriei în minutul 90 prin Sebastien Thill. După această victorie, Sheriff conduce grupa cu punctaj maxim – 6. Iar seria de invincibilitate a campioanei Moldovei în acest sezon de Champions League a ajuns la 10 meciuri! Discutăm în această dimineață cu Ion Testemițanu, singurul moldovean care a jucat în liga a doua a campionatului Angliei, iar în 2002 a devenit campion al Coreei de Sud.