Участники соревнований по академической гребле во время заезда на XXV Летних Олимпийских играх в Барселоне  - Sputnik Moldova, 1920

Canoistul moldovean Oleg Tarnovschi a luat bronzul la Campionatul Mondial

© Sputnik / Михаил Воскресенский / Accesați arhiva multimediaCanoist moldovean Oleg Tarnovschi
Canoist moldovean Oleg Tarnovschi - Sputnik Moldova, 1920, 19.09.2021
Abonare
Într-o luptă acerbă, canoistul din Moldova a pierdut doar în fața rivalilor din Germania și Republica Cehă.
CHIȘINĂU, 19 sept – Sputnik. Canoistul Oleg Tarnovschi a luat bronzul la Campionatul Mondial de caiac-canoe desfășurat în perioada 16 - 19 septembrie la Copenhaga. El a prezentat un rezultat de 1:48,50 la o distanță de 500 de metri.
Cursa a avut loc duminică. Sportivul moldovean a fost depășit de germanul Konrad Scheibner (medalie de aur - 1:46,55) și cehul Martin Fuksa (argint - 1: 47,58).
Cu o zi înainte, fratele lui Oleg, Serghei, s-a clasat pe locul șase la distanța de 1000 de metri - 3: 53,51.
Cupa Mondială din 2021 a avut loc pe apele lacului Bagsward din Danemarca.