Участники соревнований по академической гребле во время заезда на XXV Летних Олимпийских играх в Барселоне  - Sputnik Moldova, 1920

Victorie fulminantă: “Sheriff” a învins ”Shakhtar” în Liga Campionilor

© Sputnik / Mihai CarausMeciul ”Sheriff” -”Shakhtar” la Tiraspol
Meciul ”Sheriff” -”Shakhtar” la Tiraspol  - Sputnik Moldova, 1920, 15.09.2021
Meciul istoric pentru fotbalul moldovenesc și FC „Sheriff” a avut loc pe 15 septembrie la Tiraspol. În urma meciului, echipa moldovenească conduce în grupa în care joacă ”Real” și ”Inter”.
CHIȘINĂU, 15 sept. - Sputnik. ”Sheriff” Tiraspol a învins echipa ”Shakhtar” Donețk cu scorul de 2-0 în primul său meci din istorie din etapa grupelor din Liga Campionilor. Meciul din cadrul Grupei D a avut loc miercuri la Tiraspol.
Fotbaliștii „Sheriffului” au reușit să se remarce încă în prima jumătate a primei reprize.
Mijlocașul malian Adam Traore a înscris un gol istoric pentru tiraspoleni în minutul 16 al întâlnirii, devenind primul jucător de la ”Sheriff” care s-a remarcat în faza grupelor din Liga Campionilor și primul care a înscris un gol la această etapă a competiție în meciul de acasă.
Meciul ”Sheriff” -”Shakhtar” la Tiraspol
Матч Шериф — Шахтер в Тирасполе - Sputnik Moldova, 1920, 15.09.2021
În cea de a doua repriză, atacantul guineean Momo Yansane a dublat avantajul echipei, trimițând mingea cu capul în poarta lui Andriy Pyatov (minutul 62).
Fotbaliștii de la ”Sheriff” sărbătoresc cel de al doile gol trimis în poarta ”Shakhtar”
Футболисты Шерифа празднуют второй гол в ворота донецкого Шахтера - Sputnik Moldova, 1920, 15.09.2021
”Shakhtar” a încercat să schimbe cursul jocului în timpul rămas, dar fără succes.
Матч Шериф — Шахтер в Тирасполе  - Sputnik Moldova, 1920, 15.09.2021
Golchiperul de la Tiraspol, Giorgos Atanasiadis, a reușit să-și păstreze poarta intactă.
Astfel, Sheriff, care a debutat în principalul turneu de cluburi din Lumea Veche, conduce după primul meci în Grupa D. ”Real” Madrid și ”Inter” Milano își vor disputa meciul miercuri.
Antrenorul principal al “Sheriff”, Iuri Vernidub
Тренер ФК Шериф Юрий Вернидуб - Sputnik Moldova, 1920, 15.09.2021
Următorul meci în Liga Campionilor tiraspolenii îl vor avea pe 28 septembrie împotriva ”Real” Madrid. Acesta va fi disputat pe ”Santiago Bernabeu”.