Участники соревнований по академической гребле во время заезда на XXV Летних Олимпийских играх в Барселоне  - Sputnik Moldova, 1920

Aur pentru Moldova la Sofia: Victor Ciobanu a cucerit cota olimpică

© Photo : Facebook / Закрыть Federația de Lupte din Republica MoldovaМолдавский борец Виктор Чобану
Молдавский борец Виктор Чобану - Sputnik Moldova, 1920, 10.05.2021
Abonare
Succesul la Turneul Mondial de Calificare i-a permis luptătorului moldovean să cucerească cota olimpică pentru Tokio.

CHIȘINĂU, 10 mai – Sputnik. Luptătorul moldovean de stil greco-roman în categoria de până la 60 de kilograme Victor Ciobanu a cucerit aurul la Turneul Mondial care a avut loc la Sofia în perioada 6-9 mau și s-a calificat pentru olimpiada de la Tokio.

În confruntarea decisivă, sportivul moldovean l-a învins pe luptătorul armean Armen Melikyan.

Calificarea în finală i-a permis lui Ciobanu să cucerească cota olimpică. Despre aceasta a anunțat Federația Națională de Lupte.

”Calificare istorică pentru Victor Ciobanu. Felicitările noastre merg către Victor și antrenorul Mihail Cucul”, este menționat în comunicat.

Anterior, locul trei la aceste competiții a fost ocupat de Iulia Leorda (greutate de până la 53 de kilograme). După ce a pierdut în prima confruntare, sportiva noastră  a câștigat două meciuri de consolare  și a obținut dreptul de a lupta pentru locul trei. Astfel, în lupta pentru medalie, Leorda și-a învins rivala din Venezuela cu un scor de 10: 5.

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>