© Photo : Facebook/AS RomaAS Roma
AS Roma - Sputnik Moldova
Un autogol și un penalty inexistent au rezolvat partida de la Cluj din Liga Europei. După 0-5 la Roma, campioana României s-a înclinat şi pe teren propriu, în urma a două goluri încasate în repriza secundă.

CHIȘINĂU, 27 nov – Sputnik. După o primă repriză echilibrată, Roma și-a înclinat balanța în favoarea ei și grație celor două modificări făcute la pauză. Antrenorul Paulo Fonseca a introdus piese de bază precum Veretout şi Mikhitaryan. În minutul 49, Roma a deschis scorul. Veretout a executat o lovitură liberă cu efect, iar Debeljuh a deviat nefericit în propria poartă.

Oaspeţii au primit un penalty inexistent în minutul 67, când Mikhitaryan s-a ciocnit de portarul Bălgrădean. Veretout a ieșit iar la rampă și a marcat fără emoții.

”Ei nici n-au cerut penalty. Jucătorii noștri erau supărați, mi-era frică să nu ia roșu la faza aia. Și eu m-am enervat. Young Boys a câștigat, din păcate. Ne rugăm să nu câștige la Roma acum, deși au capacitate să facă asta. E o echipă mare, va pune probleme italienilor. Noi cu CSKA? Avem mari probleme de lot, iar ei nu au ce să piardă”, a declarat antrenorul lui CFR, Dan Petrescu.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Manea, Burcă, Camora – Djokovic, Itu (Chipciu 51) – Rondon, Păun (Carnat 71), Pereira – Debeljuh (Vojtus 70).

AS Roma: Lopez – Spinazzola (Mkhitaryan 64), Cristante, Jesus – Peres, Villar, Diawara (Milanese 76), Calafiori – Pellegrini (Veretout 46), Perez (Tripi 84) – Mayoral (Dzeko 64).

În urma victoriei, AS Roma s-a calificat în faza următoare a competiției, în timp ce clujenii trebuie să câștige obligatoriu ultimele două meciuri ale grupei pentru a se califica. Următoarele meciuri vor avea loc pe 3 decembrie, AS Roma - Young Boys şi CFR - CSKA Sofia.

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>