Liga Națiunilor: Rezultatul meciului Moldova - Slovenia

© REUTERS / STRINGERMeciul Moldova - Slovenia din Liga Națiunilor
Meciul Moldova - Slovenia din Liga Națiunilor - Sputnik Moldova
Selecționata de fotbal a Moldovei a suferit a treia înfrângere consecutivă în Liga Națiunilor. ”Tricolorii” au cedat de această dată la scor în fața Sloveniei, cu 0-4.

Slovenii au condus la pauză deja cu 3-0. ”Tricolorii” au început mai bine și au ratat o ocazie uriașă prin Ion Nicolăescu, care nu l-a putut învinge din fața porții pe Jan Oblak. Imediat, oaspeții au deschis scorul prin Sandi Lovric, care a înscris în minutul 8 după ce a scăpat de marcajul lui Cătălin Carp.

Din acest minut, slovenii au controlat ostilitățile și au mai înscris de două ori. În minutul 36, Igor Armaș a provocat un penalty, iar Haris Vuckic l-a învins pe Stanislav Namașco. Peste doar 5 minute, atacantul lui Real Zaragoza a reușit dubla, după pasa aceluiași Bohar.

© REUTERS / STRINGERSoccer Football - UEFA Nations League - League C - Group 3 - Moldova v Slovenia - Stadionul Zimbru, Chisinau, Moldova - October 14, 2020 Slovenia's Sandi Lovric in action with Moldova's Catalin Carp REUTERS/Stringer
1/3
Meciul Moldova - Slovenia din Liga Națiunilor
© REUTERS / STRINGERSoccer Football - UEFA Nations League - League C - Group 3 - Moldova v Slovenia - Stadionul Zimbru, Chisinau, Moldova - October 14, 2020 Slovenia's Jaka Bijol in action with Moldova's Eugeniu Cociuc REUTERS/Stringer
2/3
© REUTERS / STRINGERSoccer Football - UEFA Nations League - League C - Group 3 - Moldova v Slovenia - Stadionul Zimbru, Chisinau, Moldova - October 14, 2020 Slovenia's Sandi Lovric scores their first goal REUTERS/Stringer
3/3
1/3
2/3
3/3

În repriza a doua, slovenii au mai beneficiat de un penalty, după ce a faultat în careu Sergiu Plătica. Duelul Namașco - Vuckic s-a încheiat din nou în favoarea atacantului sloven. El a reușit hat-trick-ul în minutul 55.

Selecționerul Engin Firat a folosit următorii jucători: Namașco, Reabciuk, Mudrac (Crăciun 46), Armaș, Ioniță (Taras 74), Carp (Caimacov 46), Racu, Nicolaescu (Spătaru 79), Plătica (Milinceanu 59), Rață.

Slovenia învinge cu 4-0 și urcă pe primul loc în grupă, cu 10 puncte, cu două mai mult ca Grecia, care n-a reușit decât un 0-0 cu Kosovo. Moldova încheie clasamentul, cu un singur punct la activ.

Pe 15 noiembrie, Moldova va găzdui Grecia, iar pe 18 noiembrie vom juca în deplasare cu Kosovo.

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>