Italia - Moldova 6-0. ”Tricolorii”, la cea mai categorică înfrângere

© REUTERS / ALBERTO LINGRIAMeciul amical de fotbal Italia - Moldova
Meciul amical de fotbal Italia - Moldova - Sputnik Moldova
Selecționata de fotbal a Moldovei a cedat cu 0-6 în amicalul cu Italia, disputat la Florența. Este pentru a doua oară când ”tricolorii” pierd la un asemenea scor categoric. Pe 6 iunie 2001, Moldova a pierdut cu 0-6 în fața Suediei.

CHIȘINĂU, 7 oct – Sputnik. ”Tricolorii” au început bine meciul și au avut o ocazie mare de gol, prin atacantul Ion Nicolaescu, dar s-a opus portarul de la AC Torino, Salvatore Sirigu. În minutul 17 celălalt goalkeeper, Alexei Koșelev, a provocat un corner, iar italienii nu au iertat. Mijlocașul Romei, Bryan Cristante a înscris primul gol pentru Italia, cu o lovitură de cap. Din acest moment, gazdele s-au dezlănțuit. Debutantul Francesco Caputo a dublat avantajul în minutul 23. Atacantul de 33 de ani a scăpat de marcajul lui Igor Armaș și l-a învins pe Alexei Koșelev.

© REUTERS / ALBERTO LINGRIASoccer Football - International Friendly - Italy v Moldova - Stadio Artemio Franchi, Florence, Italy - October 7, 2020 Italy's Bryan Cristante scores their first goal REUTERS/Alberto Lingria
1/6
Meciul amical de fotbal Italia - Moldova
© REUTERS / ALBERTO LINGRIASoccer Football - International Friendly - Italy v Moldova - Stadio Artemio Franchi, Florence, Italy - October 7, 2020 Italy's Stephan El Shaarawy scores their third goal REUTERS/Alberto Lingria
2/6
© REUTERS / ALBERTO LINGRIASoccer Football - International Friendly - Italy v Moldova - Stadio Artemio Franchi, Florence, Italy - October 7, 2020 Italy's Francesco Caputo scores their second goal REUTERS/Alberto Lingria
3/6
© ALBERTO LINGRIASoccer Football - International Friendly - Italy v Moldova - Stadio Artemio Franchi, Florence, Italy - October 7, 2020 Italy's Stephan El Shaarawy celebrates scoring their third goal with teammates REUTERS/Alberto Lingria
4/6
© REUTERS / ALBERTO LINGRIASoccer Football - International Friendly - Italy v Moldova - Stadio Artemio Franchi, Florence, Italy - October 7, 2020 Italy's Francesco Acerbi in action with Moldova's Ion Nicolaescu REUTERS/Alberto Lingria
5/6
© REUTERS / ALBERTO LINGRIASoccer Football - International Friendly - Italy v Moldova - Stadio Artemio Franchi, Florence, Italy - October 7, 2020 Italy's Bryan Cristante in action with Moldova's Ion Nicolaescu REUTERS/Alberto Lingria
6/6

În minutul 28, Alexandru Epureanu a intrat în teren în locul lui Cătălin Carp, care se accidentase, dar până la pauză ”tricolorii” au mai încasat trei goluri. Stephan El Shaarawy, care joacă în campionatul Chinei, a reușit o dublă, iar Veaceslav Posmac a trimis incredibil mingea în propria poartă.

La pauză, selecționerul Engin Firat a făcut patru modificări, dar tot italienii au marcat. Golgheterul de la Sassulo, Domenico Berardi, a dus scorul la 6-0.

Amicalul cu Italia a fost un test important înaintea meciurilor cu Grecia și Slovenia din Liga Națiunilor. Cu elenii jucăm pe 11 octombrie la Atena, iar contra Sloveniei vom evolua la Chișinău trei zile mai târziu.

Italia a jucat de 28 de ori până acum pe stadionul Artemio Franchi din Florența și niciodată nu a pierdut. Echipa lui Roberto Mancini a ajuns la o serie impresionantă din 14 victorii și 3 remize.

Italia - Moldova 6-0

Marcatori: Cristante 18, Caputo 23, El Shaarawy 30, 45+1, Posmac 37-autogol, Berardi 72

Italia: Sirigu (Cragno 67), Acerbi, Biraghi (Emerson 66), Mancini, Bonaventura (Sensi 68), Cristante, Lazzari, Locatelli, Caputo, El Shaarawy (Grifo 67), Berardi

Antrenor: Roberto Mancini

Moldova: Koșelev (Namașco 46), Armaș, Posmac, Marandici (Reabciuk 46), Crăciun (Mudrac 46), Suvorov (Cociuc 46), Ioniță, Rață, Carp (Epureanu 29), Plătica, Nicolaescu (Milinceanu 79)

Antrenor: Engin Firat