Naționala Moldovei a cedat la limită la Ljubljana

© REUTERS / BORUT ZIVULOVICФутбольный матч между Словения - Молдова
Футбольный матч между Словения - Молдова - Sputnik Moldova
Naționala de fotbal a Moldovei a cedat cu 0-1 în fața Sloveniei, în cel de-al doilea meci din cadrul Ligii Națiunilor. Singurul gol a fost marcat de Damjan Bohar în minutul 28.

CHIȘINĂU, 6 sept – Sputnik, Ștefan Ursu. Moldova a jucat ultra-defensiv în prima repriză și a luat gol la o fază în care mijlocașul echipei poloneze Zaglebie i-a luat fața lui Sergiu Plătica după ce portarul Alexei Koșelev a respins în lateral.

În repriza secundă, o dată cu intrarea lui Alexandru Epureanu în teren, echipa antrenată de Engin Firat s-a trezit la viață și a început să atace. La una dintre faze, Cătălin Carp a ratat incredibil după o pasă foarte bună a lui Oleg Reabciuk.

© REUTERS / BORUT ZIVULOVICMeciul Moldova – Slovenia din etapa a doua a Ligii Națiunilor
Naționala Moldovei a cedat la limită la Ljubljana - Sputnik Moldova
Meciul Moldova – Slovenia din etapa a doua a Ligii Națiunilor

S-a terminat 1-0 și Moldova a suferit prima înfrângere în actuala ediție a Ligii Națiunilor. În primul meci disputat acum trei zile, ”tricolorii” au remizat cu Kosovo, care vor juca de la ora 21:45 împotriva Greciei.

Cu excepția lui Ion Nicolăescu, schimbat cu Vitalie Damașcan, selecționerul Engin Firat a folosit la Ljubljana același unsprezece ca și în meciul cu Kosovo.

Următoarele partide, naționala Moldovei le va disputa luna viitoare: cu Grecia (11 octombrie) și cu Slovenia (14 octombrie).

Fii la curent cu toate știrile din Moldova și din lume! Abonează-te la canalul nostru din Telegram >>>