Moldova - Islanda 1:2 – Astfel s-a încheiat meciul de fotbal din 17 noiembrie

© Sputnik / Miroslav RotariMoldova - Islanda 1:2
Moldova - Islanda 1:2  - Sputnik Moldova
2:1 pentru islandezi – astfel s-a încheiat meciul de fotbal Moldova – Islanda, contând pentru preliminariile Euro 2020. Meciul a fost disputat duminică seara, 17 noiembrie, până aproape de miezul nopții, pe stadionul „Zimbru” din Chișinău.

CHIȘINĂU, 17 nov – Sputnik. Echipa națională de fotbal a Moldovei a pierdut în fața Islandei cu 1:2 în meciul disputat în această seară pe stadionul „Zimbru” din Chișinău, cu începere de la orele 21:45.

Fotbal Moldova-Islanda, 17 noiembrie, stadionul Zimbru - Sputnik Moldova
Meciul de fotbal Moldova - Islanda: Unde poate fi urmărit Video LIVE

Meciul s-a desfășurat în cadrul preliminariilor pentru Euro 2020 și a fost ultimul din campania de calificare.

Naționala Moldovei a jucat în echipament complet albastru, iar Islanda - în alb.

Pentru Moldova, golul a fost înscris în minutul 56 de Nicolae Milinceanu.

A fost un gol egalizator. În minutul 17, islandezii au marcat un gol, printr-un atac rapid finalizat de Bjarnason.

În repriza a doua, minutul 65, G.Sigurdsson a mai marcat un gol din interiorul careului.

În minutul 71, echipa Moldovei a mai avut ocazia să marcheze un gol în poarta islandezilor, dar n-a fost să fie. Atacantul nostru Damașcan a fost uitat de fundașii islandezi în careu, dar a nimerit bara cu un șut din întoarcere.

La final de meci, minutul 90+4, tabelul de marcaj indica Moldova - Islanda 1:2.

Moldova și Islanda s-au mai întâlnit o singură dată într-un meci direct, tot în actuala campanie preliminară. Pe 7 septembrie, la Reykjavik, nordicii s-au impus cu 3:0, relevă Federația Moldoveanească de Fotbal.

În meciul de astăzi, pentru Naționala Moldovei debutează Maxim Focșa, fundașul lui „Sf.Gheorghe”.