Fiți alături de Sputnik Moldova pentru a afla primii informații care vizează sfera socială

Fotbal, Franţa-Moldova: Echipa gazdă marchează din penalty (2:1 în min.78)

© AFP 2024 / BERTRAND GUAYMeciul Moldova - Franța
Meciul Moldova - Franța - Sputnik Moldova
Astăzi se desfăşoară meciul de fotbal Franța – Moldova din cadrul preliminariilor Campionatului European 2020, pe Stade de France (Saint-Denis), cu începere de la ora 21.45, ora Chişinăului.

CHIŞINĂU, 14 nov - Sputnik. Astăzi, selecţionata de fotbal a Moldovei o întâlneşte pe naţionala Franţei, într-un meci din grupa H în cadrul preliminariilor pentru EURO 2020.

Primul gol al partidei a fost marcat de selecţionata Moldovei în minutul 9:

"GOOOOOOL, MOLDOVA! Vadim Rață deschide scorul, după ce l-a depășit pe Lenglet", scrie FMF. Scorul devine 0:1 pentru Moldova.

Cu regret, naţionala Franţei a reuşit să egaleze, însă nu imediat, ci abia în minutul 35,

"Gol, Franța. Varane egalează, după ce Giroud l-a faultat în atac pe Koșelev...", a comentat FMF pe site.
Fotbal, Franţa-Moldova: Echipa gazdă marchează din penalty (2:1 în min.78) - Sputnik Moldova
Meciul Moldova - Franța

După ce prima repriză s-a încheiat cu scor egal 1:1, Franţa a reuşit să marcheze în minutul 78 al reprizei a doua, scorul devenind 2:1.

"min.78, Gol, Franța. Giroud înscrie din lovitură de la 11 metri", notează FMF.

© REUTERS / CHARLES PLATIAUMeciul Moldova - Franța

Echipa Moldovei se află în coada clasamentului din grupă, neavând niciun meci câştigat. Selecţionata Franţei este însă liderul acestei grupe.

Meciul de astăzi va fi transmis LIVE în Moldova, de Canal 3, şi poate fi urmărit AICI.

Meciul mai poate fi urmărit pe internet AICI, sau AICI.

Federaţia Moldovenească de Fotbal va transmite AICI LIVE TEXT.

Federaţia Moldovenească de Fotbal transmite următoarele informaţii ce ţin de componenţa echipelor care vor ieşi pe teren în această seară:

Franța: 16.Mandanda, 2.Pavard, 4.Varane, 5.Lenglet, 19.Digne, 13.Kante, 12.Tolisso, 10.Mbappe, 7.Griezmann, 11.Coman, 9.Giroud
Rezerve: 1.Areola, 23.Maignan, 3.Kimpembe, 6.Ndombele, 8.Lemar, 14.Guendouzi, 15.Zouma, 17.Sissoko, 18.Fekir, 20.Ben Yedder, 21.Dubois, 22.Mendy

Moldova: 23.Coșelev, 3.Armaș, 4.Plătică, 5.Posmac, 7.Ioniță, 8.Carp, 10.Cociuc, 11.Gînsari, 14.Crăciun, 15.Jardan, 20.Rață
Rezerve: 1.Rusu, 12.Cebotari, 6.Focșa, 22.Graur, 17. Oancea, 18.Patraș, 9.Belousov, 13.Cojocaru, 21.Milinceanu, 19.Damașcan

Arbitru: Gediminas Mazeika (Lituania)
Asistenți: Vytautas Simkus și Vytenis Kazlauskas (ambii Lituania)
Al 4-lea oficial: Manfredas Lukjančukas (Lituania)