Republica Moldova
Citiți pe site-ul Sputnik Moldova reportaje despre oameni ieșiți din tipare, istorii cutremurătoare și fenomene care au loc în societatea noastră

Rezultat dezolant: Moldova a pierdut catastrofal în fața Turciei – galerie foto

Urmăriți galeria foto Sputnik cu cele mai interesante momente ale meciului Moldova–Turcia din cadrul calificărilor pentru Euro-2020.

Partida s-a desfășurat pe stadionul Zimbru din Chișinău și s-a încheiat cu victoria absolută a oaspeților – 4:0.

În prima repriză unicul gol a fost marcat de fotbalistul turc Cenk Tosun, în minutul 39. Iar în repriza a doua oaspeții nu le-au dat moldovenilor nici o șansă. Balonul a mai fost proiectat încă de trei ori în poarta echipei gazdă datorită jucătorilor Deniz Turuc (minutul 57), aceluiași Cenk Tosun (minutul 79) și Yusuf Yazici (minutul 88).

După acest succes, conform rezultatelor ale șase meciuri, echipa Turciei se află pe primul loc în clasamentul grupei H, acumulând 15 puncte. Pe locul doi se află Franța (tot cu 15 puncte, însă cedează în privința indicatorilor suplimentari), urmată de Islanda (12 puncte, Albania (9 puncte), Moldova (3 puncte), Andora (0 puncte).

Următorul meci pentru calificări al Naționalei Moldovei va avea loc pe 11 octombrie cu Andora, în deplasare, iar pe 14 octombrie echipa antrenată de Semion Altman se va confrunta acasă cu echipa Albaniei.

© Sputnik / Miroslav RotariSuporterii stau în rând la intrarea pe stadion
Suporterii stau în rând la intrarea pe stadion - Sputnik Moldova
1/20
Suporterii stau în rând la intrarea pe stadion
© Sputnik / Miroslav RotariControlul biletelor la intrarea pe stadionul „Zimbru”
Controlul biletelor la intrarea pe stadionul „Zimbru” - Sputnik Moldova
2/20
Controlul biletelor la intrarea pe stadionul „Zimbru”
© Sputnik / Miroslav RotariRăsună imnurile Republicii Moldova și Turciei
Răsună imnurile Republicii Moldova și Turciei - Sputnik Moldova
3/20
Răsună imnurile Republicii Moldova și Turciei
© Sputnik / Miroslav RotariPreședintele Republicii Moldova, Igor Dodon, și bașcanul Găgăuziei, Irina Vlah, prezenți în tribune
Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, și bașcanul Găgăuziei, Irina Vlah, prezenți în tribune - Sputnik Moldova
4/20
© Sputnik / Miroslav RotariOleg Reabciuk se luptă pentru minge cu Irfan Kahveci
 Oleg Reabciuk se luptă pentru minge cu Irfan Kahveci - Sputnik Moldova
5/20
Oleg Reabciuk se luptă pentru minge cu Irfan Kahveci
© Sputnik / Miroslav RotariJocul portarului Alexei Koșelev, a determinat în mare măsură rezultatul confruntării
Jocul portarului Alexei Koșelev, a determinat în mare măsură rezultatul confruntării - Sputnik Moldova
6/20
© Sputnik / Miroslav RotariÎn prima repriză Koșelev a salvat cu măiestrie de câteva ori poarta
În prima repriză Koșelev a salvat cu măiestrie de câteva ori poarta - Sputnik Moldova
7/20
În prima repriză Koșelev a salvat cu măiestrie de câteva ori poarta
© Sputnik / Miroslav RotariPresing executat de naționala Moldovei
Presing executat de naționala Moldovei - Sputnik Moldova
8/20
Presing executat de naționala Moldovei
© Sputnik / Miroslav RotariFanii echipei moldovenești au pregătit un performance strălucitor
Fanii echipei moldovenești au pregătit un performance strălucitor - Sputnik Moldova