Atletă din Moldova, câștigătoarea maratonului montan din România

© Sputnik / Aram NersesyanPeisaj montan
Peisaj montan - Sputnik Moldova
Sportiva din Republica Moldova a parcurs 74 de kilometri pe traseu montan.

CHIȘINĂU, 20 mai – Sputnik. Maratonista din Republica Moldova s-a clasat pe primul loc la maratonul montan Transylvania100k din România. Natalia Zbârnea a parcurs aproape 74 de kilometri de traseu montan în 11 ore și 41 minute.

Pe locul doi s-a clasat sportiva Adriana Ploșniță din România, iar locul trei i-a revenit Martinei Dvorakova din Cehia.

La bărbați, la aceeași distanță, primul loc a fost câștigat de Marian Preadka din Slovacia, cu rezultatul de 9 ore și 26 de minute.

Competiția de alergare montană Transylvania 100k este considerat unul dintre cele mai dificile din Europa din cauza condițiilor climaterice extreme, caracteristice pentru regiune în această perioadă a anului.

De regulă, în cadrul acestui maraton alergătorii profesioniști și cei amatori participă la distanțele de 20, 30, 50, 80 și 100 de kilometri. În acest an, din cauza ninsorilor abundente, distanțele au fost scurtate.

Maratonul s-a desfășurat pe 18 – 19 mai în zona castelului Bran de lângă Brașov.