Citiți pe site-ul Sputnik Moldova reportaje despre oameni ieșiți din tipare, istorii cutremurătoare și fenomene care au loc în societatea noastră

Radu Albot a pierdut în fața marelui Roger Federer, deși a jucat spectaculos – Video

© AFP 2024 / PASCAL GUYOTRadu Albot
Radu Albot - Sputnik Moldova
Tenismenul Radu Albot a jucat frumos, chiar a învins în primul set, deși a ținut piept jucătorului elvețian Roger Federer.

CHIȘINĂU, 24 mart– Sputnik. Moldoveanu Radu Albot a cedat ultimele două seturi ale partidei din turul secund al  turneului de tenis de la Miami, SUA. El a pierdut cu scorul de 4-6, 7-5, 6-3.

Amintim că jucătorul de tenis moldovean s-a calificat în sferturile de finală, după victoria cu 6-2, 6-2, înregistrată în fața lui McLachlan şi Slupsky.

Radu Albot a ajuns printre primii 50 cei mai buni jucători de tenis din lume, ocupând locul 46 în clasamentul „ATP”.

Potrivit Federației Naționale de Tenis a Moldovei (FNTM), rezultatul sportivului în vârstă de 29 de ani, Radu Albot, nu este doar cel mai bun din cariera sa, ci și din istoria tenisului din țara noastră.

Avansarea tenismenului moldovean se datorează victoriilor înregistrare de Albot în ultima perioadă și titlului de campion al turneului „ATP 250 Delray Beach Open 2019”.

În clasamentul de dublu, Albot s-a clasat pe locul 73.