Mare surpriză: Croația a învins Anglia în semifinale la Campionatul de Fotbal

© Sputnik / Владимир Песня / Accesați arhiva multimediaBucuria unei victorii meritate din plin
Bucuria unei victorii meritate din plin - Sputnik Moldova
Naționala Croației s-a impus în fața selecționatei Angliei în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal care, anul acesta, se desfășoară în Federația Rusă.

CHIȘINĂU, 12 iul — Sputnik. Fotbaliștii croați i-au învins miercuri pe cei englezi în prelungiri, iar naționala Croației a devenit a doua finalistă a Campionatului Mondial la Fotbal din acest an, anunță RIA Novosti.

Partida a fost jucată pe stadionul Lujniki din Moscova și a avut scorul 2:1 pentru croați, care au bătut golul ce le-a adus victoria în prelungiri, minutul 109.

Finala va fi jucată tot pe stadionul Lujniki, în data de 15 iulie, croații urmând să-i înfrunte pe francezi, car s-au impus în fața belgienilor în semifinale.