Aflați ultimele noutăți din Rusia, știri care reflectă aspecte sociale și politice, relațiile cu alte state, inovațiile tehnologice, declarațiile președintelui țării, Vladimir Putin, și ale altor oficiali.

Aur pentru Echipa Atleţilor Ruşi la hochei, Germania - înfrântă în finală

© Sputnik / Александр Вильф / Accesați arhiva multimediaОлимпиада 2018. Хоккей. Мужчины. Финал
Олимпиада 2018. Хоккей. Мужчины. Финал - Sputnik Moldova
Scorul în urma celor trei reprize a fost egal 3:3, în finala la hochei de la Olimpiada Pyeongchang 2018, în care s-au întâlnit Echipa Atleţilor Ruşi şi Germania.

CHIȘINĂU, 25 feb — Sputnik. Echipa Atleţilor Ruşi a învins Germania în minutele de prelungiri la finala de hochei de la Pyeongchang.

Meciul, care a avut loc duminică, la Kannin, s-a încheiat cu scorul de 4: 3 (1:0, 0:1, 2:2, 1:0) în favoarea rușilor. Au marcat Vyacheslav Voinov Gusev (în minutele 54 și 60) și Kirill Kaprizov (70). Pentru Germana au marcat Felix Schütz (30), Dominik Kagun (54) și Jonas Müller (57).

​Here’s the GWG for Kirill Kaprizov to win gold for the Russians for the first time since 1992 @russiahockey_en #WinterOlympics

​BREAKING: #mnwild draft pick Kirill Kaprizov scores in overtime to give Team Russia a 4-3 victory over Germany in the Pyeongchang Olympics gold medal hockey game pic.twitter.com/nP1ijUD091

​Anterior, echipa de hochei a Atleţilor Ruşi a învins echipa cehă și a ajuns în finala Jocurilor Olimpice de la Pyeongchang, garantându-şi cel puțin medalia de argint.

Олимпиада 2018. Хоккей. Мужчины. Финал

Semifinala, care a avut loc vineri, la Kannin, s-a încheiat cu un scor de 3:0 (0:0, 2:0, 1:0) în favoarea rușilor.

Ultima oară când echipa rusă a participat la un meci final la Jocurile Olimpice a fost la Nagano, în 1998. Atunci rușii au pierdut în faţa echipei cehe și au câștigat medalia de argint.