Video
Urmăriți ultimele evenimente din lume și din țară în materialele video Sputnik

Focuri de artificii la închiderea Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro

Ceremonia de închidere a ediției a XXXI-a a Jocurilor Olimpice de Vară, desfășurate între 5 și 21 august la Rio de Janeiro, a culminat cu un spectacol extraordinar al focurilor de artificii pe stadionul „Maracanã”.

Spectacolul a fost precedat de parada sportivilor și de un show exotic care a reînviat, pe arena stadionului „Maracanã" din Rio de Janeiro, tradițiile și istoria Braziliei. În acordurile imnului olimpic, drapelul JO a fost transmis organizatorilor următoarelor competiții olimpice care vor avea loc la Tokyo.

Prima poziție în topul competițiilor JO i-a revenit echipei din SUA care a cucerit 120 de medalii. Pe locul doi s-a clasat Marea Britanie cu 67 de medalii, iar pe locul trei se află China cu 70 de medalii.

Rusia s-a plasat pe locul patru. Sportivii au cucerit 56 de medalii: 19 de aur, 18 de argint și 19 de bronz. Din cei 280 membri ai delegației ruse, 170 s-au învrednicit de medalii la 20 de probe sportive.