Primul rating FIFA după CE-2016: Rusia e a 38-a, iar Moldova a 166-a

© Sputnik / Aleksandr Vilf  / Accesați arhiva multimediaРоссия выиграла право провести ЧМ-2018 по футболу: как это было
Россия выиграла право провести ЧМ-2018 по футболу: как это было - Sputnik Moldova
Și-au îmbunătățit considerabil pozițiile în clasament acele selecționate care au jucat cu succes în partea finală a campionatului european, dar și în meciurile decisive Cupa America.

CHIȘINĂU, 14 iul — Sputnik. FIFA a publicat joi pe site-ul său un rating reînnoit al selecționatelor naționale. Selecționata Argentinei, deși a cedat în finala Cupei Americii cilienilor, și-a păstrat locul de frunte (1585 de puncte). Apoi vin belgienii (1401), iar pe locul trei se situează columbienii (1331).

Un salt important l-a făcut echipa din Wales (1137), care a ajuns până în semifinala campionatului Europei — de pe locul 26, pe locul 11. Selecționata Islandei, care a fost revelația campionatului (871) s-a deplasat de pe poziția 34 pe poziția 22. Portughezii, campionii Europei, care au câștigat în finală în fața Franței, s-au ridicat de pe locul 8 pe locul 6, iar francezii — de pe 17 pe 7.

Echipa din Rusia a ocupat ultimul loc în grupa sa la Euro-2016, acumulând doar un singur punct în trei meciuri jucate. La 11 iunie, rușii au făcut remiză cu englezii (1:1), la data de 15 au pierdut în fața slovacilor (1:2), iar la 20 iunie au cedat celor din Wales (0:3). Drept rezultat, selecționata Rusiei a pierdut 9 locuri în rating, devenind a 38-a (728 de puncte).

Selecționata Moldovei a ocupat locul 166 după Papua Noua-Guinee și Belize.

Pentru prima dată a nimerit în ratingul FIFA selecționata Kosovo (66) — locul 190.