Radu Albot a ajuns în sferturile de finală la Cupa Kremlinului

© SputnikМолдавский теннисист Раду Албот
Молдавский теннисист Раду Албот - Sputnik Moldova
Marți, duetul moldo-ceh Radu Albot și Frantisek Cermak au devansat, într-o oră și 15 minute, perechea Alijaz Bedene și Daniel Himeno-Traver, din Marea Britanie şi, respectiv, Spania, la Cupa Kremlinului.

CHIȘINĂU, 20 oct – Sputnik. Tenismanul moldovean Radu Albot și sportivul ceh Frantisek Cermak au ajuns în sferturile de  finală ale Cupei Kremlinului, care se desfășoară la Moscova între 17 și 25 octombrie.

Marți, duetul moldo-ceh a câștigat în fața perechii formată din sportivi britanic şi spaniol. Primul set Albot și Cermak l-au câștigat chiar spre sfârşitul acestuia. În al doilea set adversarii lor au reușit să egaleze scorul. Super tie-break-ul l-au câștigat lejer sportivii moldovean și ceh, fără a le lăsa vreo șansă adversarilor – 7:5, 3:6, 10:3. Întâlnirea a durat o oră și cincisprezece minute.

În semifinale, Albot și Cermak se vor întâlni cu tenismenii ruși Aslan Karatsev și Daniil Medvedev. Pentru accederea în această etapă, sportivii au câștigat câte 6290 de dolari și câte 45 de puncte pentru clasamentul de perechi al ATR.

La individual, Albot a încheiat lupta încă în primul tur, cedând în faţa gazdei Andrei Kuznetsov – 4:6, 2:6.