Societate
Fiți alături de Sputnik Moldova pentru a afla primii informații care vizează sfera socială

Tarnovschi a adus o medalie de bronz echipei naționale a Moldovei la Jocurile Olimpice

Canoistul Serghei Tarnovschi. Foto de arhivă
Canoistul Serghei Tarnovschi a cucerit o medalie de bronz la Jocurile Olimpice de la Paris.
Sputnik
CHIȘINĂU, 10 aug - Sputnik. Canoistul Serghei Tarnovschi a cucerit medalia de bronz în proba de canoe simplu 1000 metri la Jocurile Olimpice de la Paris.
În drumul său spre partea finală a competiției, sportivul a arătat un rezultat de 3:45.33 în semifinala cursei de sprint. Anterior, în calificări, Tarnovski a terminat cu 3:49.27.
În lupta pentru medalii, Tarnowski a încheiat pe locul trei cu 3:44.68.
În aceeași zi, sportivele Daniela Cociu și Maria Olărașu au concurat pentru medalii în proba de canoe dublu 500 metri. Din păcate, ele nu au reușit să intre între primele trei, au terminat pe locul 7 cu un rezultat de 1:56,96.
Societate
Jocurile Olimpice de la Paris: O sportivă moldoveancă de atletism s-a calificat în finală