Republica Moldova
Citiți pe site-ul Sputnik Moldova reportaje despre oameni ieșiți din tipare, istorii cutremurătoare și fenomene care au loc în societatea noastră

Istoria confruntării dintre echipele de fotbal ale Moldovei și Rusiei – Galerie foto

Sputnik

Prima confruntare între naționalele Moldovei și Rusiei a fost meciul amical care s-a desfășurat pe 4 iunie 2000, la Chișinău, pe fostul Stadion Republican. Atunci rușii au câștigat cu scorul 1:0.

Alte două confruntări au avut loc în cadrul calificărilor pentru Euro-2016. Prima s-a desfășurat pe 12 octombrie 2014, pe „Arena deschisă”, care, pe neașteptate, s-a încheiat cu egalitate. Golul marcat de Artem Dziuba (minutul 73) a fost egalat de golul trimis în poarta adversarului de către Alexandru Epureanu (minutul 75).

Echipa Rusiei, la rândul său, a reușit să câștige meciul complicat pentru ea în deplasare care s-a derulat în cadrul acelor calificări pe 9 octombrie 2015. Echipa rusă a înscris două goluri: Serghei Ignașevici (minutul 58) și Artem Dziuba (minutul 79). Golul pentru prestigiul naționalei Moldovei a fost marcat de către Eugen Ciubotaru (minutul 85).

Echipele de tineret joacă destul de des în cadrul Cupei Comunității.

În afară de aceasta, reprezentanții Moldovei și Rusiei s-au confruntat și în cadrul Cupelor Europene.

Toată lumea își amintește jocul echipei „Sheriff” Tiraspol care a jucat în Liga Europei cu „Anji” Mahacikala (la acea oră în componența acestei echipe juca fundașul moldovean Alexandru Epureanu) și cu „Lokomotiv” Moscova (în prezent frații Miranciuk sunt temelia naționalei Rusiei).

1 / 19
Meciul de calificare, Campionatul European-2016. Moldova – Rusia
2 / 19
Meciul de calificare, Campionatul European-2016. Moldova – Rusia. Portarul Naționalei Moldovei Ilie Ciobanu
3 / 19
Meciul de calificare, Campionatul European-2016. Moldova – Rusia. Fotbalistul moldovean Alexandru Gațcan
4 / 19
Cupa Comunității. Moldova – Rusia. Fotbalistul moldovean Radu Gânsari și jucătorul rus Nikita Vasiliev
5 / 19
Liga Europei. Meciul „Anji” - „Sheriff”
6 / 19
7 / 19
Cupa Comunității - 2016. Finala. Moldova – Rusia. Fotbalistul moldovean Dan Taras, jucătorul rus Ramil Șeidaev și jucătorul moldovean Dmitri Semirov (de la stânga la dreapta)
8 / 19
Liga Europei. Meciul „Lokomotiv” - „Sheriff”. Frații Anton și Aleksei Miranciuk
9 / 19
Liga Europei. Meciul „Lokomotiv” - „Sheriff”. Portarul „Lokomotiv” Nikita Medvedev scapă mingea în poartă
10 / 19
Liga Europei. Meciul „Lokomotiv” - „Sheriff”
11 / 19
Meciul de calificare între naționalele Moldovei și Rusiei pentru Euro-2016
12 / 19
13 / 19
14 / 19
15 / 19
Meciul de calificare, Campionatul European-2016. Moldova – Rusia. Jucătorii Moldovei Igor Armaș și Ștefan Burghiu și jucătorul Rusiei Artem Dziuba (de la stânga la dreapta)
16 / 19
Meciul de calificare, Campionatul European-2016. Moldova – Rusia, jucătorul Rusiei Aleksandr Kokorin
17 / 19
Meciul de calificare, Campionatul European-2016. Moldova – Rusia, portarul moldovean Alexei Coșelev
18 / 19
Meciul de calificare, Campionatul European-2016. Moldova – Rusia, sectorul fanilor naționalei Moldovei
19 / 19
Meciul de calificare, Campionatul European-2016. Moldova – Rusia, pe stadionul „Zimbru” au fost sporite măsurile de securitate