Republica Moldova
Citiți pe site-ul Sputnik Moldova reportaje despre oameni ieșiți din tipare, istorii cutremurătoare și fenomene care au loc în societatea noastră

Rezultat dezolant: Moldova a pierdut catastrofal în fața Turciei – galerie foto

Sputnik

Partida s-a desfășurat pe stadionul Zimbru din Chișinău și s-a încheiat cu victoria absolută a oaspeților – 4:0.

În prima repriză unicul gol a fost marcat de fotbalistul turc Cenk Tosun, în minutul 39. Iar în repriza a doua oaspeții nu le-au dat moldovenilor nici o șansă. Balonul a mai fost proiectat încă de trei ori în poarta echipei gazdă datorită jucătorilor Deniz Turuc (minutul 57), aceluiași Cenk Tosun (minutul 79) și Yusuf Yazici (minutul 88).

După acest succes, conform rezultatelor ale șase meciuri, echipa Turciei se află pe primul loc în clasamentul grupei H, acumulând 15 puncte. Pe locul doi se află Franța (tot cu 15 puncte, însă cedează în privința indicatorilor suplimentari), urmată de Islanda (12 puncte, Albania (9 puncte), Moldova (3 puncte), Andora (0 puncte).

Următorul meci pentru calificări al Naționalei Moldovei va avea loc pe 11 octombrie cu Andora, în deplasare, iar pe 14 octombrie echipa antrenată de Semion Altman se va confrunta acasă cu echipa Albaniei.

1 / 20
Suporterii stau în rând la intrarea pe stadion
2 / 20
Controlul biletelor la intrarea pe stadionul „Zimbru”
3 / 20
Răsună imnurile Republicii Moldova și Turciei
4 / 20
Președintele Republicii Moldova, Igor Dodon, și bașcanul Găgăuziei, Irina Vlah, prezenți în tribune
5 / 20
Oleg Reabciuk se luptă pentru minge cu Irfan Kahveci
6 / 20
Jocul portarului Alexei Koșelev, a determinat în mare măsură rezultatul confruntării